מה זה בכלל תכנית עסקית ולמה אתם חייבים כזאת לעסק שלכם?

התוכנית העסקית כוללת הרבה יותר מאשר יעדים ומטרות, היא כוללת את התהליך שצריך לעבור עד כיבוש היעדים העסקיים. וכשצריך לבנות תוכנית עסקית, חשוב לבנות אותה בהתאמה אישית לסוג העסק ובעליו. בואו נדבר על זה, מה תכלול תוכנית עסקית? והאם כל בית עסק חייב כזאת? 

כמעט כל בית עסק בימינו חייב תכנית עסקית למטרת התפתחות וגדילת העסק. בין אם אתם מוכרים תכשיטים, ביגוד או בכלל נרגילות, אתם תרצו לדעת שעם השנים אתם תגדלו עסקית ותגדילו את פרנסתכם. ואלו בעצם דברים שחשוב לכלול בתוכנית העסקית שלכם. בפועל, התוכנית העסקית חייבת לכלול את הצבת היעדים והמטרות העסקיות-כלכליות. אם למשל אתם בשנה הראשונה להרצת העסק, התוכנית העסקית תכלול קודם כל את הכיסוי של החובות. בחלק גדול מהעסקים, השלב הזה מוגדר בתור שלב ראשוני שאורך כשנה בממוצע. 

מתי כדאי לבנות תוכניות עסקיות? 

בניגוד למה שאנשים עשויים לעיתים לחשוב, בניית תוכנית עסקית לא מתבצעת רק בשלב הראשוני של הקמת העסק. לא פעם, יש צורך לבנות תוכנית עסקית במקרים של עסקים שמדשדשים. אם לאחרונה אתם מרגישים שאתם מדשדשים במים הרדודים, ייתכן שהגיע הזמן לחשוב מסלול מחדש ולבנות תוכנית עסקית חדשה. 

בשורה התחתונה, הבנייה של התוכנית העסקית יכולה להגיע בשלבים שונים. יחד עם זאת שהתוכנית העסקית מומלצת כבר בשלב הקמת העסק, כמעט אף פעם לא יהיה מאוחר מדי בשביל לפעול ולבנות תוכנית חדשה. גם אם זה אומר שיהיה צריך לשנות את שיטות העבודה בעקבות ההבניה של התוכנית החדשה. 

למי מיועדת התוכנית העסקית? 

כשם שהתוכנית העסקית יכולה להיבנות עבור בית העסק, היא גם יכולה להיות מוצגת בפני העירייה ורשויות מקומיות. כמו כן, ניתן לבנות תוכנית עסקית  ליזם ובעלי מניות, משקיעים, שותפים פוטנציאליים, דירקטוריון החברה ועוד. 

אם אתם צריכים לבנות את התוכנית העסקית עבור בנקים, גופי מימון או חברה רוכשת, גם זה יהיה אפשרי בעזרת הסיוע הנכון. את התוכניות העסקיות ניתן לבנות בסיוע של חברות פרטיות הכוללות את אנשי המקצוע בתחום הליווי והייעוץ העסקי. מה עוד חשוב לדעת? 

מטרות של תוכניות עסקיות 

המטרה של תוכנית עסקית יכולה להיות למען תוכנית לצורך גיוס הון. כמו כן, ניתן גם לבנות תוכניות עסקיות למטרת הכנסת שותף אסטרטגי חדש לחברה או לארגון. תוכניות עסקיות גם ניתן לבנות עבור הכנסת שותפים פיננסיים, עבור מסמכים פנימיים בחברה וכו'.  

בין אם אתם מעוניינים לבנות תוכניות עסקיות למטרות כאלו או אחרות, יהיה חשוב לעשות זאת בעזרת אנשי המקצוע הנכונים. ואנשי המקצוע הנכונים יהיו יועצים עסקיים ומלווים לעסקים. לא פעם, יהיה צורך גם לתת תקפות משפטית לתכוניות עסקיות. במקרים אלו, יהיה עליכם להסתייע כנראה גם בעו"ד בתחום הרלוונטי. 

הישארו מחוברים
עדכונים אחרונים