מה זה בעצם כלכלת משפחה ואיך לנהל אותה?

שיתוף
יועץ כלכלת משפחה

מאחורי המילה "כלכלה" ניתן למצוא כלכלה מדינית, כלכלה לאומית, בין לאומית. אבל בחיים היום יומיים של כולנו, הדבר הכי הכי חשוב הוא כלכלת המשפחה. לפני שנצלול קצת יותר לעומק ונבין מה זה אומר, נתחיל דווקא עם השורה התחתונה. משפחה שתנהל את כל העניינים הפיננסיים המשפחתיים בצורה טובה יותר תבנה לעצמה בסיס פיננסי יציב יותר. זוהי דרך להתנהל נכון באופן שוטף, בצורה מחושבת, מאורגנת, נעילה ונבונה. 

אפשר וצריך לשנות את המצב 

זה לא במקרה, שרוב המשפחות הישראליות לא מבינות כמעט דבר וחצי דבר בכלכלת המשפחה. יועץ לכלכלת המשפחה מסביר כי לגורמים בעלי אינטרסים כלכליים יש אינטרס שהציבור לא יהיה משכיל מהבחינה הזאת. ציבור שחסר השכלה פיננסית וכלכלית בסיסית, משלם ביוקר. אבל חשוב להבין מה זאת אומרת לשלם ביוקר. המשמעות היא שבצד השני יש מישהו שעושה על הגב שלכם רווח עצום. ברגע שתהיו מודעים לדרכי ניהול נבונים, תנהל תקציב החודשי שיאפשר לכם לחסוך. כך אתם בונים לכם ולילדים שלכם עתיד טוב יותר. אחרי שהבנו למה בעצם אנחנו לא יודעים מספיק על כלכלת המשפחה – זה הזמן לשנות את המצב. 

ששת הדיברות לניהול כלכלת המשפחה 

  1. ניהול תקציב – לנהל תקציב זה אומר שצריך להתנהל כמו עסק כלכלי לכל דבר. בעסקים, לא מוציאים אף הוצאה מבלי לרשום אותה. קניתם משהו? רשמו זאת באפליקציה של ניהול תקציב או באקסל או אפילו במחברת. 
  2. סעיפי תקציב – ארגנו את התקציב לפי סעיפים. כך תדעו כמה כסף אתם מוציאים על סעיפים כגון דיור, חינוך, מזון, תחבורה וכן הלאה. 
  3. הגדרת יעדים – כאשר אתם יודעים כמה כסף אתם משלמים על כל סעיף, הגדירו יעדים חודשיים. קבעו למשל יעד חודשי של הוצאות עבור בילויים, בסך 250 במקום 450 ₪. או שקבעו יעד חודשי נוסף, בנושאי הוצאות ביגוד, מוצרי מכולת וכן הלאה. סכומים שתחסכו, תוכלו להפנות לסעיף שנקרא חיסכון. 
  4. מטרה עם משמעות – ניהול כלכלת המשפחה זה תהליך מתמשך. זה לא דבר קל, זה מצריך משמעת. לכן, כדי לעמוד בזה לאורך זמן קבעו מטרה עם משמעות. לדוגמא, הגדירו שחלק מהכסף שתחסכו יממן בעתיד חופשה משפחתית מפנקת, או רכב חדש, שתוכלו לממן בלי הלוואות. 
  5. פחות קניות אימפולסיביות – סוחרים וגופים עסקיים גורפים הון על חשבון האזרח הקטן, שמבצע קניות דחף. קניית דחף זו קנייה לא מתוכננת, שבסופו של דבר התחרטתם עליה. השתדלו להיסחף פחות לקניות מסוג זה. 
  6. קניות זה לא אושר – אנשים רבים אוהבים לצאת לקניות. אבל העובדה שקניות מסבות אושר אמיתי, היא אשליה. זו אשליה משום שזו הנאה רגעית. אפשר מפעם לפעם להתפנק ולרכוש לעצמנו מוצרים לשם ההנאה שבדבר, אבל החוכמה היא למצוא משמעות נוספת בחיים וגם לשלוט בצורה טובה בקניות לשם ההנאה. 
איילת שניר

איילת שניר

עיתונאית וותיקה וכותבת במגזין ״הפועל״ כבר 11 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.