קצבה חודשית לפנסיונרים

שיתוף
קצבת פנסיה

קצבה חודשית

בישראל יש אנשים מבוגרים רבים אשר במהלך חייהם עבדו בכמה וכמה מקומות עבודה שרובם הם פרטיים. במקומות הללו לא היה הכרח להפריש לעובדים כספים עבור פנסיה והחוק בנושא זה נכנס לתוקף רק כשהאנשים הללו כבר היו מבוגרים. עקב כך סך הכספים שהצטברו עבורם בקופת הפנסיה שלהם ממועד החלת החוק ועד היום אינו גבוה. בשל כך כאשר הם מגיעים למועד היציאה לגמלאות הם נוכחים לדעת שהם מקבלים קצבה חודשית ממקום העבודה בסכום מינורי שהוא נמוך מאד המסתכם לכמה מאות שקלים או אלפי שקלים בודדים. ביוקר המחיה הקיים בישראל, מדובר בסכומים שאינם מאפשרים לחיות בכבוד ולכן אין להם די כסף לדברים האלמנטריים כמו מזון, תרופות, חשמל, ארנונה וכו'.
המצב המתסכל אשר קורה לאחר שנות עבודה רבות וקשות, מחייב את האנשים המבוגרים למצוא פתרונות מעשיים, כך שתהיה להם הכנסה נוספת בכל חודש. זו הסיבה שאפשר לראות פה ושם אנשים מבוגרים מאד שעדיין עובדים, לעיתים מדובר בעבודות פיזיות שאינן תואמות את היכולות הגופניות שלהם. אחת האופציות לפתרון מצב זה הוא משכנתא הפוכה כלל. באמצעות הלוואה זו יוכלו האנשים המבוגרים לקבל קצבה חודשית של כמה אלפי שקלים בכל חודש מהבנק. זאת כיוון שיש להם נכס בבעלותם ובכדי לקבל קצבה זו הם מבצעים מהלך של "מכירת" חלק מהנכס לבנק. הדבר מעניק להם שקט נפשי כיוון שבכל חודש הכסף של קצבה חודשית נכנס לחשבון הבנק שלהם ומאפשר להם לחיות באופן מכובד.

יישום הרעיון של קצבה חודשית

כדי לקבל קצבה חודשית בשיטת משכנתא הפוכה, הבנק זקוק לבטוחה ולכן הנכס משמש למטרה זו. בשלב הראשון מגיע שמאי ומעריך את שווי השוק של הנכס השייך לאנשים המבוגרים. בהתאם לגילם ולקריטריונים נוספים של הבנק, הם מקבלים אישור לקבלת הלוואה בסכום מסוים שמועבר אליהם באופן חד פעמי, או לחלופין באופציה של קצבה חודשית.
לאחר חתימת ההסכם לקבלת ההלוואה או הקצבה, נציגי הבנק רושמים הערת אזהרה במשרדי רשם המשכנתאות על הנכס הספציפי לפי האפיון של גוש וחלקה כיוון שחלק מהנכס הזה שייך כעת לבנק.

תשלום הקצבה

על פי ההסכם בני הזוג מקבלים קצבה כספית בסכום קבוע בכל חודש. גם כאשר אחד מבני הזוג הולך לעולמו, בן הזוג השני ממשיך לקבל קצבה זו. כאשר גם הוא הולך לעולמו בגיל 120 נערכת ההתחשבנות הפיננסית בין הבנק ליורשים.

החזר משכנתא הפוכה

יש שתי דרכים להחזר ההלוואה שקיבלו בני הזוג לאורך שנים רבות בחייהם. האפשרות הראשונה היא שהבנק מוכר את הנכס, מחזיר לעצמו את סכום ההלוואה כולל העלויות הנלוות כמו עמלות וריביות על פי מה שרשום בהסכם. את יתרת הכסף מעביר הבנק ליורשים הרשומים בהסכם.
האפשרות השנייה היא שהיורשים רוכשים את מלוא הנכס והם משלמים לבנק את סכום ההלוואה ובכך מסתיימת עסקת ההלוואה.

איילת שניר

איילת שניר

עיתונאית וותיקה וכותבת במגזין ״הפועל״ כבר 11 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.