אורך ההיריון, הינו 40 שבועות. למעשה, הספירה מתחילה בזמן הווסת. במהלך השבוע השני או השלישי, יתרחש תהליך הביוץ. חייו של העובר מתחילים מהשבוע הרביעי. שבועות היריון, הן זמן קריטי של התפתחות העובר. ישנם ציוני דרך משמעותיים, במהלך השבועות השונים. כאשר יש עיכוב התפתחותי בשלבים השונים, על הרופא לעקוב ולקבל החלטות. השבוע המוקדם ביותר ממנו ניתן ליילד, הוא שבוע 22. אולם, מומלץ להחזיק את ההיריון עד שבוע 37.

3 השבועות של ההכנה להיריון.

אם אתם רוצים היריון מתוכנן, הרי ששבועות 1-3, הן הזמן הטוב ביותר להתכונן להיריון. מומלץ כבר בשבועות אלו, להתחיל ליטול חומצה פולית, על מנת למנוע מומים בעובר. כדאי שבני הזוג יבצעו לעצמם בדיקות גנטיות, כדי לחזות מראש הפתעות לא נעימות אצל העובר.

באיזה שבוע תגלי את ההיריון?

קשה לתת לשאלה זו תשובה מדויקת. רוב הנשים יגלו את ההיריון, בטווח של שבועות 4-8. חלק מהנשים, תבצענה בדיקה ביתית בשבוע הרביעי או החמישי. יהיו נשים שהווסת אצלן לא סדיר, או נשים מניקות, שתגלנה את ההיריון לקראת סוף החודש השני. במקרים פחות נפוצים, נשים מניקות ללא וסת וללא בחילות, עלולות לגלות את ההיריון רק בחודש החמישי, כאשר הן מתחילות להרגיש תנועות עובר.

מתי אפשר להגיד מזל טוב על ההיריון?

הרופאים יתייחסו להיריון כוודאי, כאשר באולטראסאונד ייראו שק היריון ועובר. אצל נשים מעטות מאוד, ניתן לראות את העובר כבר בשבוע הרביעי. אצל נשים רבות, ניתן לראות את העובר בשבוע החמישי, ואצל חלק בשבוע השישי. ישנם מקרים בהם בשבוע השביעי, עדיין שק ההיריון יהיה ריק. במקרים אלו, הנטייה היא שהאישה ההרה תבצע בדיקות דם. כאשר ערך הבטא במגמת עלייה, ייראו תוך שבועיים את העובר בשק. כאשר ערך הבטא לא עולה או במגמת ירידה, יפנו הרופאים את האישה לגרידה. ישנם מקרים נדירים בהם העובר מופיע בתוך השק רק בשבועות 9-10.

המדריך לשמירת היריון.

השבוע ממנו מתחילים לבצע החייאת עוברים במדינת ישראל, הוא שבוע 22. ישנם מדינות בהם מבצעים החייאה בעוברים כבר בשבוע 21. יכולת ההישרדות של העובר, תלויה במשקל העובר, וברמת התפתחותו. שמירת ההיריון, נועדה להחזיק את העובר בתוך הרחם, עד לשבוע בו גדלים סיכוייו לשרוד מחוץ לרחם. לא מומלץ ליילד או לנתח אישה הרה בשבוע 22. מומלץ להחזיק את ההריונית בשמירת הריון בבית או בבית חולים. בשבועות מוקדמים, שמירת ההיריון מתבצעת במחלקת נשים. רק בשבועות מתקדמים יותר, עובר האשפוז למחלקת סיבוכי היריון.

האם עדיף ללדת בחודש שביעי או שמיני? התשובה היא, שעדיף להחזיק את ההיריון עד שבוע 37. אולם, בשנים האחרונות תינוקות שנולדו במהלך החודש השמיני, מתפתחים יפה מאוד בהמשך חייהם. הסיכוי לבעיות התפתחות בהמשך החיים, גדול יותר אצל תינוקות שנולדו בחודש השביעי להיריון.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>