איך להתנהל נכון עם השקעות נדל"ן?

שיתוף
השקעות נדלן

הצעד הראשון בהתנהלות נכונה על השקעות נדל"ן מתחיל באיסוף מידע. אם אתם ממש עכשיו עושים את הצעד הראשון, קראו מידע, ספרים, מאמרים, חפשו הדרכות בנושא של נדל"ן מניב, מימון נדל"ן, איך מגייסים הון עצמי, מודלים של השקעות וכדומה. אבל גם אם יש לכם ידע מסוים, דעו שזה עדיין לא מבטיח התנהלות נכונה. אז איך מתנהלים נכון לאורך זמן עם השקעות בנדל"ן? קבלו את הטיפים הטובים ביותר. 

כשיש ספק – מתייעצים 

השקעות נדל"ן כרוכות בלא מעט כסף. כמעט תמיד יש צורך להביא כסף מהבית, כלומר מה שנקרא – "הון עצמי". אמנם ניתן להיעזר במימון או במינוף, ובכל זאת מדובר בהשקעות לא זולות. מכיוון שזה אף פעם לא רעיון טוב להמר, במיוחד בהשקעות כלכליות רציניות, אם יש לכם ספק בנושא כזה או אחר, מתייעצים. ייעוץ נדלן יכול לסייע למשקיעים בתחילת הדרך, למשקיעים שרוצים לגוון את תיק נכסי הנדל"ן וכן לאנשים שמושקעים בשווקים נוספים (כגון שוק ההון) ורוצים ליצור גיוון עם נכסים נוספים. ההתייעצות יכולה לכלול סוגיות כמו היכן להשקיע, נושאים של מימון, השבחת נכסים ועוד.

כך מזהים ערך נכון של נכסים 

צעד מהותי, שלא לומר אולי החשוב ביותר, זה להשקיע בנכסים לא יותר מכפי שהם שווים. אולם זה לא עניין של מה בכך, להעריך לבד את ערכו של נכס. לא מספיק להתרשם מכמה מודעות של בעלי נכסים בלוחות מקוונים. זיהוי של ערך נכסים יכול להיעשות בצורה נבונה על ידי סקירה של מחירונים רשמיים, אך גם בסיוע של שמאי מקרקעין. מי שאוהב להפשיל שרוולים ולבדוק, יוכל לאתר מקורות מידע אודות עסקאות שבוצעו לאחרונה. ניתן להיעזר בחברות תיווך, לזהות פרסומים של גורמים שונים המדווחים על עסקאות באזור המעניין אתכם. כמו כן רשות המיסים מפרסמת עסקאות שבוצעו על פי אזורים, בצירוף מחירי העסקה ובהתאם לסוג הנכס. 

מהי השבחת נדל"ן

התנהלות שיכולה לשפר את השקעות הנדל"ן שלכם יכולה להתבצע בשיטה שנקרא "השבחה". השבחת נדל"ן זאת אומרת השקעה בנכס, כך שהתשואה העודפת מעלה על ערך ההשקעה. לדוגמא, אם נכס מסוים מניב תשואה של שני אחוזים לשנה במצבו הנוכחי, יתכן שתוכלו להכפיל את התשואה אם תבצע שיפוץ בצורה מיטבית. נכסים משופצים עשויים להניב שכר דירה גבוה יותר, אך לעיתים הם גם מהווים הזדמנות לגריפת רווח על ידי מימוש. משקיעים שמזהים הזדמנות, יכולים למכור נכס מושבח במחיר משתלם ואז להיכנס להשקעות נוספות, בין אם בנדל"ן מניב ובין אם בהשבחת נכסים חדשים. 

ניהול עצמי? אפשר גם מקצועי 

משקיעי נדל"ן עשויים לגלות בשלב מסוים שניהול עצמאי דורש מהם זמן שאין ברשותם. לדוגמא, משקיעי חו"ל לרוב יעזרו בחברות ניהול שמטפלות בנושא ההשכרה, גביית שכר דירה וכדומה. אולם, גם בעלי נכסים רבים בישראל יכולים לשכור חברות ניהול שמטפלת עבורם בכל ניהול הנכסים השוטף. 

איילת שניר

איילת שניר

עיתונאית וותיקה וכותבת במגזין ״הפועל״ כבר 11 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.