מוזיאון האסלות – נעים להכיר

שיתוף
Modern toilet interior design, hanging toilet bowl and brush, tiled walls and floor.

עבור רובנו, כאשר מדברים על ביקור במוזיאונים, האסוציאציה הראשונה היא של מוצגי אמנות והיסטוריה, ארכיאולוגיה וממצאים אחרים. רוב האנשים נוטים להתייחס למוזיאון כמקום לשימור ידע תרבותי, כשלעיתים ישנם מוזיאונים המתמחים בנושא ספציפי, כמו מוזיאונים לאומיים של מדינה או מוזיאון המתמקד באמנות מתקופה מסוימת. עם זאת, ההנחה הזו מתערערת כאשר מגלים כי עם השנים התפתחו מוזיאונים אחרים לחלוטין, המעלים על נס נושאים שלא היינו חושבים עליהם שהם ראויים להתייחסות מיוחדת. דוגמה למוזיאונים כאלה הם מוזיאונים ותיקים יחסית, כמו מוזיאוני שעווה של אנשים מפורסמים, ומוזיאונים מפתיעים יותר, כמו מוזיאון המוקדש כולו לאסלות.

מוזיאוני אסלות נמצאים בערים רבות בעולם, והם כולם מוקדשים לאביזר המיוחד הזה, המלווה את האנושות כבר אלפי שנים, ולו תפקיד חשוב מאוד בהישרדותה של החברה האנושית, עד כמה שהדבר נשמע מפתיע. היגיינה היא אחד הדברים החשובים ביותר במניעת מחלות, ולכן ניתן למצוא את האסלות גם בחברות עתיקות במיוחד, כמו באימפריה הרומאית והיוונית. 

מה מציגים במוזיאון האסלות?

אז אם החלטתם שהנושא מעניין אתכם מספיק, בוודאי אתם תוהים לעצמכם מה כבר ניתן להציג במוזיאון האסלות? הרי הכל נראה פחות או יותר אותו דבר לא? אז זהו, שלא. במוזיאוני אסלות ברחבי העולם תוכלו למצוא אסלות ממדינות שונות בגלובוס, אסלות מתקופות שונות, ואסלות בטכנולוגיה שונה. תוכלו לראות שם אסלות תלויות, אסלות מעוצבות עם עיטורים מורכבים, אסלות המשמשות כרהיט או כפריט עיצובי בפני עצמו, ועוד. אתם תוכלו ללמוד על העיקרון המפעיל מאחורי האסלות, איך הן התפתחו לצורה המוכרת לנו היום, ועוד ועוד.

כאשר מגיעים למוזיאון האסלות, אפשר בהחלט להיות מופתעים מכמות המיצגים ומהגיוון שלהם. כמובן שהאוריינטציה של כל מוזיאון תהיה שונה במעט, בהתאם למדינה שבה הוא פועל ולגוף המפעיל אותו. לדוגמה, אם תלכו למוזיאון האסלות בהודו (שבה אסלות נחשבות למוצר נפוץ פחות מאשר במדינות אחרות, כידוע), הדגש יהיה על ההיסטוריה של האסלות, על העקרונות המפעילים, ועל עיצובים של אסלות מרחבי העולם.

לעומת זאת, אם תלכו למוזיאון האסלות בעיר קיטקיושו (Kitakyushu) ביפן, תוכלו ללמוד על סוגי האסלות של חברת TOTO, שנחשבת לאחת החברות המובילות בעולם בתחום. תוכלו לראות את ההתפתחויות הטכנולוגיות של האסלה, את השדרוגים המתקדמים ששולבו בתוכן, ולתהות האם אתם מממשים את הפוטנציאל הגלום במושב הפשוט הזה, המלווה אתכם בחיים בכל יום ויום.

אז איפה מוצאים אותם?

מוזיאוני האסלות, כמו מוזיאונים נישתיים אחרים, אינם נפוצים כמו מוזיאוני אמנות וארכיאולוגיה, אך הם גם אינם נדירים. ניתן למצוא אותם במגוון מדינות ובמגוון ערים ברחבי העולם, והם בהחלט יכולים להוסיף לטיול שלכם ניחוח של תמצאו במקומות אחרים. זו חוויה לא שגרתית, ואם תוכלו למצוא לעצמכם זמן בלוח הזמנים של הטיול להוסיף אותה, לא תתחרטו.

איילת שניר

איילת שניר

עיתונאית וותיקה וכותבת במגזין ״הפועל״ כבר 11 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.