אסטמה: גורמים, אבחנה ודרכי טיפול נפוצות

שיתוף
אסטמה

מהי אסתמה? איך מאבחנים אותה ואיך מתמודדים איתה?

התסמינים – 

התסמינים של אסטמה הם קוצר נשימה, צפצופים בזמן הנשימה, שיעול, פליטת ליחה ועוד. כאשר מדובר באירועים החוזרים על עצמם והן מחמירים בעיקר בשעות הלילה או לפנות בוקר, הרי שהאבחנה תהיה – אסטמה.

מה גורם לאסטמה?

אין מידע ברור על הגורמים למחלת האסטמה. מן הסתם לא מדובר בגורם אחד בלבד שמשפיע על התפרצות המחלה אלא בגורמים שונים המשתלבים יחד כמו תורשה, זיהומי אוויר ועוד השפעות סביבתיות.

יש חלק גדול מהמקרים אשר בהם האסטמה מופיעה יחד עם נזלת אלרגית, במיוחד כאשר התופעה היא אצל ילדים.

למעשה כשלושים אחוז מתוך הילדים שסובלים מנזלת אלרגית מפתחים עם הזמן גם אסטמה. מנגד, שמונים אחוז מתוך כלל חולי האסטמה סובלים גם מהתופעה של נזלת אלרגית.

בגלל שהנזלת היא אחת מגורמי הסיכון להחמרה או אפילו להתפתחות של מחלת אסטמה, הרי שישנה התייחסות לטיפול בגורמי האלרגיה השונים כמו גם טיפול בתופעה של הנזלת לצד הטיפול במחלת האסטמה.

מה גורם להופעת התסמינים אצל חולה אסטמה?

כיום כבר יודעים מהם הגורמים שמובילים להתפרצות התקף אסטמה וגם מה יכול לגרום להחרפת המחלה.

ישנה שורה ארוכה של גורמים.

תרופות שונות שהחולה נוטל, קור, אלרגנים שונים, אימון גופני, מחלות ויראליות בדרכי הנשימה, זיהום אוויר ברמה גבוהה, סטרס רגשי ועוד.

כמה זמן עשוי להימשך התקף אסטמה?

מחלת אסטמה מתפתחת לרוב בגיל הילדות. במקרים אשר בהם אין רקע אלרגי הרי שהאסטמה עשויה לחלוף לקראת גיל שש. יש כאלה שממשיכים לסבול מאסטמה גם אחר כך ויש מקרים אשר בהם האסטמה תופיע ותתפרץ דווקא בגיל ההתבגרות.

המחלה תוקפת אצל כל אחד בצורה אחרת וברמת חמרה שונה. יש כאלה שרוב הזמן הם כלל לא זוכרים את האסטמה והיא מתפרצת רק לעיתים רחוקות. מנגד יש כאלה שאצלם המשאף נמצא בשימוש קבוע והם סובלים הרבה מהתפרצויות אסטמה.

כיום ישנו טיפול מונע איכותי מאוד והוא מעניק לחולים איכות חיים גבוהה וטובה הרבה יותר מכפי שהיה בעבר.

איך מאבחנים את מחלת האסטמה?

אבחון של מחלת האסטמה נעשית לרוב בתקופת הילדות כאשר החולה סובל מהתקפים חוזרים של צפצופים וקוצר נשימה. בעזרת בדיקה של תפקודי הריאה ניתן להגיע לאבחון מוחלט של המחלה כמו גם דרגת החומרה שלה.

לאחר האבחון עושים בירור אם ישנו רקע אלרגי כאשר המטרה היא להימנע מגורמים המשפיעים על המחלה.

הטיפול באסטמה

מטרת הטיפול היא הפחתת התסמינים ומניעת התקפים חוזרים.

הטיפול הוא שונה מחולה לחולה כאשר הרופא יתייחס לחומרת המחלה כמו גם לעוצמתם של התסמינים בעת ההתקפים.

הטיפול התרופתי הכי מוכר באסטמה זהו המשאף. ישנם סוגים שונים של משאפים כאשר יש ביניהם הבדלים מבחינת החומרים הפעילים במשאף, הצורה של המשאף והדגם הספציפי.

איילת שניר

איילת שניר

עיתונאית וותיקה וכותבת במגזין ״הפועל״ כבר 11 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.